Sabar op School

Op de ideale school mag cultuureducatie niet ontbreken. Sabar op school is een unieke belevenis.

CULTUUREDUCATIE CULTUUR & DANS UIT SENEGAL

Ik werk sinds 2007 met jonge kinderen, pubers, jongvolwassenen en volwassenen in projecten die als doel hebben de kennis over Senegal en de sabar dans&drum cultuur te verspreiden. Met meer dan 20 jaar ervaring met alle doelgroepen sla ik de brug tussen de kennis van daar en de pedagogiek van hier. Er is geen dans zonder drum en geen drum zonder dans in de meeste Afrikaanse dansculturen, en zo ook bij sabar. Samen met professionele sabar drummers brengen wij over hoe dans en drum bij elkaar horen.

MAATWERK Alles is mogelijk! Ik stel graag samen een mooi programma samen dat is afgestemd op de doelgroep. Sommige programma’s zijn eenmalig, andere worden gespreid over een aantal lessen. Vaak begint het met een interactieve presentatie over Senegal: wat voor land is dat (taal, sport, cultuur, religie) en wat is sabar? Daarna volgt natuurlijk actieve participatie in de vorm van een dansworkshop. Soms wordt er toegewerkt naar een repertoire van danspassen waarvan de leerlingen (in groepjes) zelf een choreografie/vorm maken. We kunnen ook gewoon meteen gaan dansen en drummen.

VOOR WIE? Sabar is voor iedereen! Van 5 tot 95 jaar.

WAAROM (BELANGRIJKSTE DOELEN) In Nederland leren we te vaak dat het met het continent Afrika als geheel slecht gesteld is. Als ons al nieuws bereikt, dan gaat het over conflict, armoede, corruptie of ziekte en wordt ons vaak een ruraal, arm en vooral negatief beeld voorgeschoten. In Nederland blijven we met veel onbeantwoorde vragen zitten: Het leven in grote steden in Afrika, hoe ziet dat eruit? Wat houdt jongeren bezig? Wat doen ze in hun vrije tijd? Wat is hun lievelingseten? Er zijn ook landen, Senegal bijvoorbeeld, waar geen oorlog is, waar mensen genoeg te eten hebben en waar de rijkdom van de cultuur die van Nederland overtreft! Met deze positieve boodschap nuanceren wij beeldvorming van zielig, achterhaald en hopeloos naar bruisend en hoopvol. Samen met de deelnemers gaan we graag in gesprek over beeldvorming. Dit doen we aan de hand van een interactieve werkvormen, een interview met de drummers, een open gesprek waarin een open vizier en nieuwsgierigheid geprikkeld worden.

Ik vind dat dans onderdeel zou moeten zijn van elk onderwijsprogramma. Les over cultuur en dans uit Senegal gaat niet alleen over zitten en kijken, want volgens goed Senegalees gebruik is er geen publiek maar alleen maar deelnemers! Met alle opgedane kennis over Senegal en sabar gaan deelnemers zelf voelen hoe het is om sabar te dansen. Dat valt nog niet mee! De danspasjes zijn raar, ze lijken op geen andere dans. Waar zit de maat? En je moet ook nog eens heel goed naar de drummers luisteren. We werken volgens de logische methodiek van zing het! speel het! dans het! Je leert met elkaar ritmes maken, drummers leren dans te begeleiden en dansers leren op live drums te dansen. Communicatie is de sleutel, er is geen dans zonder drum en geen drum zonder dans.

WAAROM SENEGAL EN SABAR? Omdat Senegal sabar heeft, en omdat we gespecialiseerd zijn in dit land. Het leuke aan Senegal is dat cultuur springlevend is, en dat traditie en moderniteit samenkomen in culturele uitingen. Wij brengen met eerbied, bevlogenheid, humor, lichtheid en kunde mensen samen rondom en in de sabar cirkel.

CONTACT Voor iedere gelegenheid is een programma op maat mogelijk, ik denk graag met je mee. Neem contact met mij op: sophie.sabarnl@gmail.com of te bellen naar +31 6 45078021. De foto’s zijn gemaakt door Jantje Jonkman op het Sint Nicolaaslyceum in Amsterdam, waar we jaarlijks sabar naar de cultuur+ klas brengen.

REFERENTIES | Een greep uit de vele organisaties waar we mee samen (hebben) gewerkt

  • Eiwerk, Amsterdam (2023)
  • Sint Nicolaas Lyceum Amsterdam (2012 – heden)
  • The Dance Hall – Dakar, Senegal
  • LAIC – Laboratoire d’Anthropologie et Ingénerie Culturelle, onderdeel van UCAD (Université Cheikh Anta Diop) – Dakar (2018)
  • BplusC Cultuurcentrum, Leiden (2023)
  • Conservatorium van Amsterdam (2016-2018)
  • SeptemberMe Festival (Amersfoort, 2019)
  • De Nederlandse ambassade in Dakar, Senegal (2019)
  • ROOTS open air festival Amsterdam (2013 en 2014)
  • Nederlands Blazers Ensemble (NBE) i.s.m. het Caland 2 lyceum (2013-2014)
  • Music Meeting Nijmegen sabar dans en percussie workshops en optreden (2014)
  • Tanzhaus nrw, Düsseldorf – Afro Latin Dance Days (2016-2019)
  • Utrechts Stedelijk Gymnasium (2011)
  • FairFood Amsterdam (2011)
  • Revius Lyceum Wijk bij Duurstede (2013)Multiple Moves Bijlmerparktheater (2009) 
  • ColourDance Festival Muiderpoorttheater (2008) 
  • NoLimit ZuidOost (2008) 
  • Nellestein Basisschool Gaasperplas (2009) 
  • Almere Oostvaarders College (2010&2011) 
  • Amadeus Lyceum (2010 – 2013)
  • Instituut Schreuder (2010)